Skip to main content

Syndicate contentLocal Sports

Tuesday night scores from January 7, 2014

January 9, 2014

BOYS BASKETBALL
Ainsworth 71, Burwell 44
Broken Bow 52, SMC 41
Fullerton 36, Arcadia-Loup City 35
Ord 62, Cozad 55
Sutherland 49, Sandhills/Thedford 48

GIRLS BASKETBALL
Ainsworth 64, Burwell 42
Fullerton 62, Arcadia-Loup City 25
Ord 48, Cozad 37
Sandhills/Thedford 53, Sutherland 41

Weekend scores January 3-4

January 6, 2014

BOYS BASKETBALL FRIDAY, January 3,2014 - SCORES

Brady Tournament:
Anselmo-Merna 46, Wauneta-Palisade 31
Brady 49, Eustis-Farnam 46

Perkins County Tournament
Consolation: Cambridge 53, Perkins County 31
Championship: Wallace 56, Sandhills/Thedford 41

GIRLS BASKETBALL FRIDAY, January 3, 2014 - SCORES
Brady Tournament
Brady 50, Eustis-Farnam 39
Wauneta-Palisade 45, Anselmo-Merna 27

Paxton Tournament
Dundy County-Stratton 56, Maywood 24
Mullen 39, Paxton 29

Perkins County Tournament
Consolation: Perkins County 42, Wallace 34

Scores from December 12, 2013

December 13, 2013

BOYS BASKETBALL

Anselmo-Merna 57, SMC 26

Beatrice 67, Crete 50

Bellevue West 54, Omaha North 45

Blue Hill 55, Superior 34

Boone Central/Newman Grove 76, Central City 26

Centennial 52, Sandy Creek 29

Crawford 43, Hay Springs 24

CWC 44, North Central 41

Elkhorn Mount Michael 66, Knox Grammar, Australia 62

Ewing 63, Allen 34

Falls City Sacred Heart 64, Hiawatha, Kan. 46

Gering 76, Mitchell 37

Howells/Dodge 73, Humphrey/Lindsay Holy Family 38

Lewiston 50, College View Academy 39

Lexington 54, Holdrege 46

Nebraska City 67, Conestoga 29

Twin Loup Volleyball falls to O'Neill St. Marys

November 8, 2013

Twin Loup saw its basketball season come to an end Thursday night with a 3-0 (25-19, 25-17, 25-8) loss to O'Neill St. Marys. For the full story, see the next issue of the Custer County Chief.

Nov. 6 football playoff scoreboard

November 7, 2013

Gothenburg- 32 Broken Bow- 14
Stuart- 40 Anselmo-Merna-12
Twin Loup- 69 North Central- 20

Twin Loup will play Overton Tuesday at Overton at a time TBD.

Area subdistrict Volleyball matchups

November 1, 2013

D1-8- at Ord High School
#4 Burwell vs. #5 South Loup- 11/4 at 5 p.m.
#3 Twin Loup vs. #2 Sandhills/Thedford- 11/4 at 6 p.m.- winner of this match will advance to championship
#1 Ansley-Litchfield vs. the winner of Burwell/South Loup- 7:30 p.m.
Championship match 11/5 at 7:30 p.m.

D2-6 at Burwell High School
#4 Anselmo-Merna vs. #5 North Loup Scotia- 11/4 at 5 p.m.- winner will play #1 Stuart at 7:30 p.m.

D2-8 at Cozad High School
#3Eustis-Farnam at #2 Sumner-Eddyville-Miller- 11/4 at 6:30 p.m.

D2-10- at Sutherland High School

Area football playoff scoreboard

November 1, 2013

Broken Bow-22 Grand Island Central Catholic; Next opponent: at Gothenburg
South Loup- 23 CWC- 26
Anselmo-Merna- 28 Mullen- 24, Next opponent: at Stuart
Sandhills-Thedford- 32 Shelton- 34
Twin Loup- 41 Alma- 6 Next Opponent: North Central (at Sargent or Taylor)

Broken Bow outlasts GICC

October 31, 2013

Sometimes its better to be lucky than good.

Broken Bow was a mix of both in a 22-14 win over Grand Island Central Catholic Thursday night.

Broken Bow took a 20-0 lead into the half on the strength of two touchdowns from Zac Jones including an 83-yarder at the end of the first quarter and one touchdown from Jeremy Christner.

The Crusaders fought back in the second half with a touchdown drive then a fumble recovery for a touchdown to end the third quarter and cut the score to 20-14.

Saturday Sensation: Sandhills/Thedford take SHC Title

October 26, 2013

Sandhills/Thedford senior Kaitlin Marten couldn't get to her parents fast enough.

Moments after Sandhills/Thedford captured the 2013 Sandhills Conference Volleyball title, Marten proved that she still had some energy left in her tank as she bounded up the large carpet steps in Sandhills High School gym into the waiting arms of her parents Adam and Lisa.

It was a long time coming.

Sandhills/Thedford had come so close in Saturday tournaments all season. This time, something finally gave.

Area High School Football Playoff Matchups

October 26, 2013

Oct. 31
Class C1
#5 Broken Bow vs. #12 Grand Island Central Catholic

Class D1
#11 South Loup (3-5) at #6 CWC (5-3)
#4 Twin Loup (7-1) vs. #13 Alma (4-4) (at Sargent)

Class D2
#15 Sandhills/Thedford (4-4) at #2 Shelton (7-1)
#11 Mullen (5-3) at #6 Anselmo-Merna (6-2)

November 1
Arcadia at Cody Kilgore

All Times TBD

Events Calendar

S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar