Skip to main content

Syndicate contentLocal Sports

Area High School Football Playoff Matchups

October 26, 2013

Oct. 31
Class C1
#5 Broken Bow vs. #12 Grand Island Central Catholic

Class D1
#11 South Loup (3-5) at #6 CWC (5-3)
#4 Twin Loup (7-1) vs. #13 Alma (4-4) (at Sargent)

Class D2
#15 Sandhills/Thedford (4-4) at #2 Shelton (7-1)
#11 Mullen (5-3) at #6 Anselmo-Merna (6-2)

November 1
Arcadia at Cody Kilgore

All Times TBD

State Cross Country Area participant results

October 25, 2013

Broken Bow's Evan Rose placed 56th at the State Cross Country Meet in Kearney Friday. His time was 18:37.6. Anselmo-Merna's Libbie Cramer placed 2nd in the Class D girls standings with a time of 21:14.1. Anselmo-Merna's Adam Christen placed 50th in the Class D boys race with a time of 19:02.

See the full results at: https://nsaahome.org/textfile/cc/ccresbc.pdf (Class C Boys)
https://nsaahome.org/textfile/cc/ccresbd.pdf (Class D Boys)
https://nsaahome.org/textfile/cc/ccresgd.pdf (Girls Class D)

Sioux County outlasts Arcadia in slugfest

October 25, 2013

In a battle of two of the top teams in six-man football, No. 4 Arcadia came just short of topping No. 2 Sioux County, losing 30-18.

After a scoreless first quarter, Jordan Hovie-a mid-season Lexington transfer- helped the Huskies move the ball down the field before scoring on a six-yard touchdown run to put the Huskies up 6-0. Hovie Scored again in the final four minutes of the second quarter on a 19-yard touchdown run, extending the Huskies lead to 12-0.

Sioux County put up a 10-yard touchdown pass before the first half ended and the scored stayed at 12-8 at the break.

Oct. 24 Football scoreboard

October 25, 2013

Broken Bow- 40 Ainsworth- 7
Anselmo-Merna- 41 Elwood- 34
Twin Loup- 25 South Loup- 15
Loup City- 48 Ansley-Litchfield- 24
Loomis- 50 S-E-M- 14

Twin Loup Football outlasts South Loup

October 25, 2013

Twin Loup vs. South Loup is always a heavyweight fight where both teams can win the game by grinding it out.

This year, there was a slight twist as Twin Loup used a bit of trickery to help get the 25-15 victory.

In the final minutes of the first quarter, Twin Loup quarterback Jack Gibbens pitched the ball out to Dexter Griebel, who the launched a 41-yard pass to Brayden Davis, who took it in for the touchdown.

The score extended the Wolves lead to 18-7 to end the first quarter.

Ansley-Litchfield crowned LVC Champs

October 19, 2013

Ansley-Litchfield completed the 3-0 sweep of Twin Loup in the LVC Tournament final saturday, winning the tournament for the second straight season.

For full coverage, see the next edition of the Custer County Chief.

Oct. 18 Football Scoreboard

October 19, 2013

Loomis 28 Anselmo Merna 26
Bertrand 55 S-E-M 8
Broken Bow 26, O'Neill 14
Mullen 76 Creek Valley 14
Sandhills/Thedford 78 South Platte 6
Arcadia 48 Minatare 14
Palmer 41 South Loup 16
Twin Loup 32 Ansley-Litchfield 0

Broken Bow Football tops O'Neill, claims district title

October 19, 2013

Broken Bow used a second half surge to beat O'Neill 26-14 Friday night.

The Indians got two touchdowns from Jeremy Christner and two from Zac Jones. Jones had a 33-yard touchdown run late in the game negated by a holding penalty.

The win gives coach Mike Garner his 7th district title and the 5th in 6th years.

For full coverage, check out the next edition of the Custer County Chief.

Turning the Tide: Kuntz starting new era of Mustang Volleyball

October 18, 2013

Editors Note: The following story is Part two of a three-part series called Turning the Tide. The Custer County Chief will go inside sports programs with young coaches who are changing the culture. This week, the Chief focuses on S-E-M volleyball coach Adam Kuntz.

Adam Kuntz has loved the game of volleyball ever since he can remember.
Being the son of a single-mother volleyball coach (up until age five) can have that effect on someone.

District D4 Cross County Results

October 18, 2013

Boys Results
8. Adam Christen- Anselmo-Merna- (18:29.30)
26. Cody Kamphaus- Twin Loup- 20:03.80
33. Ryan Boyd- Anselmo-Merna- 20:43.10
51. Zechariah Cote- Arcadia-Loup City- 22:01
52. Joe Davis- Arcadia-Loup City- 22:02.00
56. Brayden Kiser- Arcadia- Loup City- 22:59.60
59. Cody Buesing- Sandhills/Thedford- 24:28.80

Girls Results
4. Libbie Cramer- Anselmo-Merna- 6:52.1
15. Clancy Hesseltine- Sandhills/Thedford- 22:56.00
17. Makayla Rinestine- Sandhills/Thedford- 23:21.70
35. Delaney Gibbens- Twin Loup- 25:05.70
43. Keesha Albrecht- Sandhills/Thedford- 26:00.80

Events Calendar

S M T W T F S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
Add to calendar
Florida Atlantic-Nebraska preview capsule Florida Atlantic at No. 22 Nebraska, 3:30 p.m. (BTN) Line...
Four of the eight neutral-site games the first week of the college football season involve Big Ten...
GAME OF THE WEEK: No. 14 Wisconsin vs. No. 13 LSU, Saturday, at Houston. Despite losing 13 starters...