Skip to main content

Bulldogs win by half a point

April 14, 2011

BASSETT -- The Sargent boys track team won the North Central Invite by the narrowest of margins. The Bulldogs scored 100 points to West Holt’s 99.5.
Jed Fenske led Sargent with gold medals in the 100 and 200 meter dashes. Tyke Kozeal also won a gold medal in discus for the Bulldogs.
The Lady Bulldogs finished fourth in the team standings. Rebecca Davenport medaled in four events winning the gold medal in the triple jump.
Boys Team Results
1. Sargent (SAR) 100; 2. West Holt (WH) 99.5; 3. Valentine (VAL) 68; 4. North Central (NC) 60; 5. Ainsworth (AIN) 55; 6. Chambers/ Wheeler Central (CWC) 40; 7. Stuart (STU) 38; 8. Cody-Kilgore (CK) 12.5; 9. West Boyd (WB) 9; 10 Lynch (LYN) 5; 11. Loup County (LC) 5; 12. Ainsworth JV (AJV) 2; 13. Ewing (EWI) 2.
Boys Event Results
Shot Put - 1. C. Lackaff, NC 43-7.75; 5. Tyke Kozeal, SAR 41-6.25; 6. Ryan Mosier, SAR 40-10.75.
Discus - 1. Tyke Kozeal, SAR 150-5.
Long Jump - 1. Guy Fenske, SAR 20-2.75.
Triple Jump - 1. R. Miller CWC 40-4.75; 3. Jed Fenske, SAR 38-9.
High Jump - 1. J. Michalek, VAL 5-10; 6. Cody Kamphaus, LC 5-4.
100 Meter Dash - 1. Jed Fenske, SAR 11.24; 2. Tyke Kozeal, SAR 11.38.
200 Meter Dash - 1. Jed Fenske, SAR 23.24; 5. Guy Fenske, SAR 24.02.
400 Meter Dash - 1. S. Krzyzanowski, VAL 51.64; 2. Jed Fenske, SAR 53.59.
800 Meter Run - 1. S. Krzyzanowski, VAL 2:07.07; 2. Guy Fenske, SAR 2:09.51.
1600 Meter Run - 1. M. Schumacher, AIN 4:55.24; 2. David Vincent, SAR 4:57.37.
3200 Meter Run - 1. J. Martinez, AIN 10:38.46; 2. David Vincent, SAR 11:21.12.
110 Meter Hurdles - 1. T. Osborne, WH 15.84; 2. Tyke Kozeal, SAR 16.72.
300 Meter Hurdles - 1. T. Osborne, WH 42.75.
4x100 Meter Relay - 1. North Central 46.49; 6. Sargent 52.53.
4x400 Meter Relay - 1. West Holt 3:41.42.
4x800 Meter Relay - 1. Ainsworth 8:58.59.
Girls Team Results
1. Ainsworth (AIN) 124; 2. Chambers/Wheeler Central (CWC) 109; 3. West Holt (WH) 59; 4. Sargent (SAR) 42; 5. Valentine (VAL) 40; 6. Stuart (STU) 38; 7. West Boyd (WB) 33; 8. Cody-Kilgore (CK) 26; 9. North Central (NC) 23; 10. Ewing (EWI) 2; 11. Ainsworth JV (AJV) 0; 11. Loup County (LC) 0; 11. Lynch (LYN) 0.
Girls Event Results
Shot Put - 1. S. Platt, AIN 33-4.5.
Discus - 1. S. Bellville, VAL 105-7.
Long Jump - 1. E. Devries, CWC 17-2.25; 4. Rebecca Davenport, SAR 15-2; 5. Madison Kozeal, SAR 14-11.
Triple Jump - 1. Rebecca Davenport, SAR 32-11.5.
High Jump - 1. E. Devries, CWC 5-6; 3. Megan Davis, SAR 4-6.
100 Meter Dash - 1. J. Wietzki, CWC 12.66; 3. Rebecca Davenport, SAR 13.43.
200 Meter Dash - 1. J. Parker, AIN 25.83.
400 Meter Dash - 1. J. Parker, AIN 1:00.18; 6. Madison Kozeal, SAR 1:05.41.
800 Meter Run - 1. E. Kaup, STU 2:32.83.
1600 Meter Run - 1. H. Dostal, WH 5:45.23; 6. Brenda Maldonado, SAR 6:28.56.
3200 Meter Run - 1. M. Schuchardt, VAL 12:29.63; 5. Brenda Maldonado, SAR 13:50.57.
100 Meter Hurdles - 1. D. Nelson, AIN 16.65.
300 Meter Hurdles - 1. M. Gallegos, AIN 48.00; 2. Rebecca Davenport, SAR 50.35.
4x100 Meter Relay - 1. West Holt 55.40; 5. Sargent 1:00.16.
4x400 Meter Relay - 1. Ainsworth 4:24.77; 6. Sargent 5:02.39.
4x800 Meter Relay - 1. West Holt 10:35.07.

View more articles in:
A full day is in store Saturday with the finals of the following events scheduled for competition....
Broken Bow golfers dualed Swedes at Wild Horse in Gothenburg April 8 There were three flights of...
ARNOLD -- Anselmo-Merna, Mullen, Sandhills/Thedford and Twin Loup all participated in the Mullen...